Inga Beitiņa un 'Ainava kopā ar mazo Mulu" LV


Read an interview in english here!


Vārds: Inga Beitiņa

Profesija: Iepriekš strādājusi reklāmas un mārketinga nozarē, kā arī koordinējusi dažādus kultūras projektus.

Mākslas grāmatas pirmsskolas un sākumsskolas vecuma bērniem „Ainava kopā ar mazo Mulu” līdzautore.


Pastāsti, kā radās ideja rakstīt  grāmatu bērniem? No kurienes radās iedvesma? Un kāpēc tieši grāmatu par mākslu?
Ideja nāca no augšas.:) Kādā jaukā dienā sēdējām ar draudzeni Birutu kafejnīcā, pļāpājām par šo un to, un es uzsāku sarunu par bērnu izglītību un viņiem pieejamajiem materiāliem mākslas izglītības jomā. Viņa tā savādi uz mani paskatījās un ieminējās, ka arī viņas draudzenes Kristīnes Morozovas prātu nodarbina tieši šis pats jautājums. Tajā pašā pēcpusdienā tikāmies ar Kristīni un jau pēc nedēļas gājām uz Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, lai aicinātu uz sadarbību, kā arī rakstījām projekta pieteikumu Rīgas Domes kultūras departamentam, lai saņemtu finansējumu. Tas bija janvāra mēnesī, tāpēc visu šī gada pirmo pusi esam pavadījušas, iedziļinoties mākslas procesos.:)

Grāmata tika veidota sadarbībā ar Kristīni Morozovu. Pastāsti nedaudz par jūsu darba ikdienu! Kas jūsu darba procesā bija pats lielākais izaicinājums?
Jā, tā ir mūsu abu kopīgi izlolota grāmatu sērija. Mūsu darba ikdiena ir bijusi tikpat krāsaina cik pati grāmatiņa. Sākotnēji bija krietni jāpiestrādā, lai pārvarētu šaubas un nonāktu pie grāmatas koncepta, kāds tas ir šobrīd. Svarīgi ir ne tikai bērnus iepazīstināt ar Latvijas mākslas klasikas pērlēm, bet arī dot ieskatu mākslas radīšanas procesā, kā arī pievērst uzmanību mākslas darbu tehnikām un terminiem. Ļoti lielu ieguldījumu pie grāmatas koncepta izstrādes deva mākslas zinātniece un grāmatas līdzautore Baiba Grīnberga, kā arī mākslinieks Reinis Pētersons. Kopīgi strādājot, uzklausot un cienot otra viedokli, nekādi būtiski sarežģījumi neradās. Darbošanās prieks un galarezultāta gaidīšanas svētki pārmāca jebkuras grūtības.

Cik garš bija process, sākot no idejas, līdz pat grāmatas iznākšanai?
Idejas aizmetnis radās šī gada sākumā un grāmata iznāca augusta beigās.

Kas priekš Tevis bija pats interesantākais, darbojoties pie šī projekta?
Pats process. Tas ir līdzīgi kā ar bērniem, kad viņi ir pārņemti savās rotaļās un apkārt vairs nekas neeksistē. Strādāt ar šāda satura grāmatu bija tikpat aizraujoši.

Kā radās grāmatas galvenās varones vārds?
Grāmatas galvenajai varonei, sešgadīgai meitenei, vārds ir Mula. Atnāciet uz muzeju Rīgas Biržā, kur pašlaik Mula piedalīsies bērnu radošajās darbnīcās un uzziniet paši, kāpēc viņu tā sauc!

Grāmatā ne mazāk svarīga loma ir attēliem, kuru autors ir  mākslinieks Reinis Pētersons. Pastāsti kā jums veidojās šī sadarbība!
Manuprāt, Reinis, pirmoreiz izdzirdot par ideju, uzreiz to pieņēma un iedegās. Jau mūsu pirmajā tikšanās bija jūtams, ka Reinis gara acīm redz, kāda izskatīsies Mula. Kad viņš atsūtīja pirmās skices, bija skaidrs, ka esam uz viena viļņa. Viņš ir mūsu radošais balsts, kurš vizualizē visas idejas. Arī  daudzi radošie uzdevumi grāmatā ir viņa inspirēti.

Vai arī jūsu bērni ar interesi sekoja grāmatas tapšanā? Kā viņiem patika grāmata?
Viņi ir mani mazie iedvesmas avoti un galvenais iemesls šādas grāmatas tapšanai. Viņi vienmēr aktīvi iesaistās ar ierosinājumiem un reizēm arī izsaka kritiku. Es uzmanīgi uzklausu viņu viedokli, jo apzinos, ka viņi ir daļa no mūsu auditorijas.

Vai tu bērnībā daudz lasīji? Kuras bija tavas mīļākās grāmatas?
Man patika lasīt, bet, mazpilsētā dzīvojot, bija ļoti rosīga ikdiena un stundām ilgi tam nevarēju nodoties. Vajadzēja palīdzēt mammai, biju iesaistījusies dažādās ārpusskolas aktivitātēs un, protams, bija jāpilda mājasdarbi, tādēļ lasīšana bieži vien bija nakts nodarbe, par ko mamma īpaši nepriecājās. Īpaši manā atmiņā palikušas Mihaela Endes ‘Momo’ un Džīnas Vebsteres ‘Garkājtētiņš’.

Vai ir kāda grāmata, kas uz Tevi ir atstājusi īpaši dziļu iespaidu? Kāda grāmata pašlaik stāv uz Tava naktsgaldiņa?
Pašlaik vietu uz tā ir ieņēmušas vismaz piecas grāmatas, tostarp arī mākslas albumi.:) Pēdējā laikā iedvesmu sniedz Hulio Kortasara stāsti. No latviešu literatūras kādreiz jūsmoju par Gundegu Repši, bet šobrīd man tuvi ir Ingas Ābeles darbi.

Vai, tavuprāt, mūsdienās bērni pārāk maz laika velta grāmatām?  
Tas jau nav atkarīgs tikai no viņiem pašiem. Pat, ja bērns ir pasīvs lasītājs, viņš, visticamāk, neatteiksies, vakarā pirms gulētiešanas, klausīties vecāku lasījumā. Tas ir lielisks veids kā parādīt bērnam, ka grāmatas – tas ir interesanti. Galvenais, mums pieaugušajiem, ir panākt pretī, nevis ignorēt šo tēmu un šausmināties, ka viņi nelasa. Piemēram, retorisks jautājums – vai esi ar bērnu bijis kopā uz bibliotēkas bērnu nodaļu? Ja esi, apsveicami, ja nē – iesaku, jo tur var noķert to īsto ‘lasīšanas vīrusu’, kaut vai tādēļ vien, ka bērns pats var atlasīt un paņemt uz mājām sevis izvēlētās grāmatas.

Kā Tu uzskati, vai pašreiz veikala plauktos ir pietiekami daudz izglītojošas un bērnam viegli uzskatāmas literatūras latviešu valodā?
Jā un nē. Ja vērtē pēdējo 20 gadu kontekstā, tad grāmatnīcas, labā nozīmē, ir pārvērtušās līdz nepazīšanai. Tomēr, ja mērķtiecīgi izskata pasaules grāmatniecības piedāvājumu, tad ir sajūta, ka mūsu izdevēji, ar dažiem izņēmumiem, mēģina pārmērīgi ‘lēkāt pakaļ’ pieprasījumam. Piemēram, krava ar Vinnija Pūka un citiem Disneja Pasaules izdevumiem – pavārgrāmatu, krāsojamo grāmatu u.c. tematikas ietvaros. Bet grāmatas, kas piedāvātu vecākiem darbošanās metodiku un bērnam rosinātu pētniecisko garu, ir jūtamā mazākumā.

Kuras ir Dārtas un Kurta mīļākās grāmatas?
Dārta šoruden atzinīgi izteicās par Enīdas Blaitones grāmatu “Slepenās istabas noslēpums”, savukārt Kurts pašreiz ir aizrāvies ar ‘Grega’ sērijas grāmatām. Vislabāk viņiem patīk klausīties ikvakara pasaku un es cenšos to darīt ar prieku, jo apzinos, ka viņi aug un vienmēr jau tā nebūs. Šobrīd mēs lasām veco, padomju laikā izdoto “Pasaules tautu pasakas”sēriju.

Kur ir iespējams iegādāties grāmatiņu „Ainava kopā ar mazo Mulu?”
Grāmata ir nopērkama Mākslas Galerijā ‘Istaba’- Rīgā, Galerijā ‘Laipa’ Valmierā, ‘Jāņa Rozes’, ‘Globuss’, ‘Lgrāmata’,  Valters un Rapa’ grāmatnīcās visā Latvijā’. To iespējams iegādāties ar ‘Jāņa Rozes’ grāmatnīcas interneta veikalā: skaties šeit!
Ja ir interese iegādāties vairākus eksemplārus uzreiz, var rakstīt inga@mula.lv

Esmu pamanījusi, ka mazās Mulas prototips jau iemūžināts burvīgās lellītēs! Vai arī tās būs iespējams iegādāties komplektā ar grāmatu?
Jā, esam pasūtījuši pirmās Mulas ‘meitenes’, tās šobrīd var iegādāties pie mums pašām- autorēm.

Cik zinu, kopā iecerēts veidot četras sērijas daļas un katra no tām tiks veltīta kādam konkrētam mākslas žanram: ainavai, portretam, dzīvnieku atveidojumiem mākslā un klusajai dabai. Vai esat jau sākušas darbu pie nākamā projekta?
Jā, pašlaik esam aizsākušas darbu pie grāmatas par animāliju jeb dzīvniekiem Latvijas mākslā. Te nu reiz cūkai būs goda vieta!:) Bet, ja nopietni, aktīvi strādājam, lai lasītāju sasniegtu arī mazās Mulas atklājumi par portretu un kluso dabu Latvijas mākslā.

Nevarēju nepamanīt Tavā Facebook lapā ierakstu- „Spending time with children is more important than spending money on children”. Nevaru nepiekrist, kaut arī dažreiz man liekas, ka pieaugušie tās lietas vairāk pērk sev, piepildot savus bērnībā neizsapņotos sapņus. :) Kā jūs ar ģimeni izvēlaties pavadīt brīvos brīžus?
Bet tas jau ir labi, ka neizsapņotie sapņi reiz piepildās! :) Mums ļoti patīk kopīgi kaut kur aizbraukt, kaut arī tas nesanāk bieži. Īstena miera osta priekš mums ir Valgā, Igaunijā, kur ir Jāņa mammas dzimtas mājas. Šobrīd tās nav ikdienā apdzīvotas un, kad aizbraucam visi četri vien, tur vienmēr valda saskaņa un harmonija.  Var iekurināt pirti, uzcelt štābiņus, izložņāt bēniņus, iekurt dārzā ugunskuru vai aiziet pasēņot. Rīgā tā visa pietrūkst.

Ko Tev kā sievietei nozīmē laiks sev?
Man ir sens sapnis, ko neesmu piepildījusi. Uz kādu laiku, vienai, aizbraukt prom uz citu pasaules malu. Domāju, tad es zinātu atbildi uz šo jautājumu.

Kas Tev ir nepieciešams, lai būtu harmonijā ar sevi?
Miers ir tad, kad galvā ir skaidra vīzija un ir idejas kā to īstenot. Ja nodarbojos ar smadzeņu higiēnu, nemēģinot uztraukties par lietām, kuras nevaru ietekmēt, mani pārņem iekšējais miers un prieks par izdevušos dienu nāk kā dāvana.:)

Vai tev piemīt sievišķīgas vājības? Kas ir tavs „kārums” no kura nespēj atteikties ieejot veikalā?
Man patīk apjomīgas lietas. Masīvas rotas, lieli suņi, plašas mašīnas un lieli logi mājām. Un nekad laikam nebūs citādāk.

Kam, tavuprāt, ir jāpiemīt sievietei, lai viņu varētu saukt par skaistu?
Iztēlojies! Spoži spīd saule, brīvdienas, svaigi klāts galds, mežģīnes, tumši zils samts un koši sarkana lūpukrāsa, Lana del Rey, drusciņ iz(k)laidības, skanīgi smiekli, laiks uzklausīt, stingrs viedoklis, viedums. Rodas vizualizācija?:)

Šī brīža dziesma.
Jebkas no Regina Spektor!

Vai ir kas īpašs, ko Tu vēlētos novēlēt saviem lasītājiem?
Lai izdevusies diena! Jo katra diena ir neliela, bet nozīmīga šī gada daļa!

Inga ar ģimeni

 Dārta un Kurts

Laiks kopā ar ģimeni

Grāmatas atklāšanas svētkos. Foto Kristīne Milere un Iveta Bērziņa


Grāmatas līdzautores. No kreisās: Baiba Grīnberga, Kristīne Morozova un Inga Beitiņa
 

No comments:

Post a Comment